Reklama
  • Czwartek, 4 lipca 2013 (10:55)

    Bezpieczna podróż z dzieckiem

Urlop z maluchem może przebiegać bezstresowo. Pod warunkiem że dobrze go zaplanujesz!

Przezorna mama dobrze wie, że podczas wakacji z dziećmi zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Na szczęście, nad większością z nich można zapanować.

Warunek: trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie apteczki i pamię tać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Radzimy, jak uchronić malucha przed typowymi letnimi przypadłościami, i podpowiadamy, co zrobić w sytuacji, kiedy smyk zapadnie na jedną z nich.

Choroba lokomocyjna

Reklama

Warto obserwować dziecko, by wiedzieć, jak znosi dłuższą jazdę samochodem. Jeśli podejrzewasz, że może źle się poczuć, skorzystaj ze sprawdzonych rad.

Na pół godziny przed wyjazdem podaj dziecku środek hamujący mdłości. Lek (np. Cocculine, Locomotiv, dostępne bez recepty) możesz podać po konsultacji z pediatrą.

Użyj specjalnego plastra lub opaski uciskającej nadgarstek. Działa na zasadach akupresury i pomaga zapobiec wymiotom. Rób krótkie przerwy w podróży. To okazja, żeby dziecko odetchnęło świeżym powietrzem.

Problemy z żołądkiem

Na skutek biegunki i wymiotów u dzieci bardzo szybko może dojść do odwodnienia i utraty ważnych pierwiastków z organizmu. Aby do tego nie dopuścić, trzeba szybko zastosować skuteczną terapię.

Podaj dziecku doustny płyn nawadniający (do kupienia w aptece). Potrzebną dawkę aplikuj maluchowi w bardzo małych ilościach (np. na łyżeczce, w odstępach kilku minut). Możesz dodać do płynu kilka kropli soku z cytryny.

Jeśli dziecko nie chce pić, a biegunka czy wymioty są silne, skonsultuj się z pediatrą. Nie aplikuj dziecku środków zapierających, hamujących wypróżnienie. Biegunka to naturalny mechanizm obronny, który ma na celu pozbycie się z organizmu chorobotwórczych bakterii czy wirusów.

Nagła gorączka

Jeśli temperatura ciała malca nie przekracza 38 stopni, nie musisz od razu jej zbijać. Gdy jednak termometr pokazuje ponad 38 st., powinnaś interweniować. Podaj dziecku lek przeciwgorączkowy.

Maluchowi do 3. miesiąca życia aplikuje się preparaty na bazie paracetamolu, a starszym – dzia łający także przeciwzapalnie ibuprofen. Dziecko powinno otrzymać ilość leku zalecaną do jego masy ciała.

Gdy gorączka jest bardzo wysoka (zbliża się do 40 stopni), wezwij lekarza. Zrób to również wtedy, gdy dziecko ma drgawki.

Naj

Zobacz również

  • To nie jest powód do rozpaczy. Każdy urlop można wyko rzystać tak, by dzieci bawiły się jak na najlepszej wyprawie! Spakujcie namiot i jedzenie na piknik. Możecie urządzić biwak na najbliższej... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.